Venkohled

Šilinkův důl

Šilinkův důl bývá označován za nejmenší českou via ferratu, tedy náročnou cestu v horském terénu, vybavenou jistícími fixními lany, železnými stupačkami a případně dalšími umělými pomůckami.

Je to samozřejmě nesmysl, kdovíproč opakovaný snad všemi českými turistickými servery. Asi tří kilometrová trasa údolím říčky Krounky nemá s ferátami pranic společného. Asi uprostřed romantické procházky je cesta zajištěna několika málo žebříky a řetízkem, ale terén je tak snadný, že většina jistících prvků je tam úplně zbytečně.

Váhal bych, jestli se do Šilinkova dolu vydat se čtyřletou dcerou. Ta starší, šestiletá, by to zvládla naprosto v pohodě.

Hledáte-li krátkou příjemnou procházku v přírodním parku Krounky a Novohradky, pak je Šilinkův důl dobrá volba. Adrenalin ale nečekejte.

Trochu nepříjemné také je, že cesta Šilikovým dolem je bez rozumné atraktivní návaznosti. Do Toulovcových Maštalí je to sice jen 5 km, ale bohužel po silnici. A pokud hledáte okružní cestu, do Šilinkova dolu asi nejlépe z obce Předhradí, nezbývá, než se vrátit opět po silnici.

Šilinkův důl je moc hezké místo, byť trochu izolované. Je zajímavým cílem pro krátký odpolední výlet. Na celý den to ale nemá smysl.

mapa

Aktualizace 2. 9. 2016: Psala mi na Skypu sweetjane7, že Šilinkův důl prošla i se dvěma psi. Pokud jsem to správně pochopil, tak to jediné exponované místo se žebříky psi obešli vodou. Vodomilní psi tuhle „ferratu“ tedy v pohodě zvládnou. A ti ostatní za sušších podmínek také.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *