Venkohled

10 moderních dovedností pro přežití

Tradiční dovednosti k přežití v extrémních situacích všichni alespoň teoreticky dobře známe. Postupy jak rozdělat oheň bez pomoci zápalek, postavit improvizovaný přístřešek, stopovat zvěř nebo dokonce vyrábět si vlastní lovecké zbraně, najdeme v každé příručce. Jsou to prima dovednosti, bohužel ale neodpovídají reálním potřebám.

Scénáře, ve kterých je nutné rozdělávat oheň třením dřev, jsou velice vzácné. Ale i u nás ve střední Evropě může dojít k živelným pohromám, prudké ekonomické nestabilitě nebo energetickému blackoutu. Známá poučka říká, že civilizaci od anarchie dělí jen tři dny bez jídla. Zapomeňme na Beara Gryllse a další hlouposti. O přežití může jít i uprostřed fungujícího velkoměsta.

Pokusil jsem se sestavit desítku obecnějších dovedností, které se v případě nečekané katastrofy mohou hodit.

1. Fyzická kondice

Jeden z nejdůležitějších atributů přežití. Vyvážená kombinace rychlosti, síly a vytrvalosti může být v krizové situaci rozhodující. Zajímavým indikátorem dobré fyzické kondice jsou armádní a policejní testy. Vyzkoušejte je.

2. Zdravověda a první pomoc

Umět pomoci sobě i druhým v případě nečekaných zdravotních komplikací, jako jsou úrazy, infekce a nejrůznější onemocnění. Když jsem byl na vysoké škole, zapsal jsem si mezifakultně anatomii na lékařské fakultě UK. Praktika na pitevně byla skvělou zkušeností.

3. Světové jazyky

Problém může nastat i za humny a pak je třeba umět se domluvit. Minimálně angličtina je naprostou nezbytností.

4. Řízení auta a motorky

Auto je jasné, k tomu není co dodat. Motorka je u nás spíš koníček, ale v Asii jezdí na skútru každé děcko. Na beznadějně ucpaných silnicích se bez dvoustopého vozidla nepohnete.

5. Sebeobrana

Úzce souvisí s fyzickou kondicí. Než nejrůznější tradiční bojová umění, připomínající leckdy společenský tanec v pyžamu, doporučuji spíš bojové sporty s plno-kontaktním sparringem. Na začátek třeba box. Naučíte se dát i přijmout ránu a to v naprosté většině konfliktů stačí. Časem lze zkusit seminář obrany proti noži, tyči, atd. Fajnšmekři si mohou přidat i střelbu z pistole.

6. Kutilství

Umět všechno opravit a obejít se bez pomoci party řemeslníků, je dovednost k nezaplacení. A to i v normálním životě. Velmi důležitá je i znalost elektroniky, komunikace a internetu. Umět se spojit v případě přetížení mobilní sítě (dojde k ní při jakékoli nenadálé události), zvládnout obejít lokální cenzory internetu, poradit si při výpadku služeb jako je DNS, apod. To vše jsou moderní dovednosti, které oceníte nejenom v krizových situacích.

7. Výživa

Není třeba být expertem na výživu, ale je dobré vědět, co lidské tělo potřebuje, jakou stravu volit v případě nedostatku a jak podpořit očekávaný fyzický výkon. Vyplatí se také umět připravit alespoň základní jídla.

8. Pohyb v přírodě

Pohybem v přírodě nemyslím zálesácké a indiánské dovednosti, jako už zmíněné rozdělávání ohně, ale spíše zkušenosti z moderní turistiky, táboření, vodáctví, lyžování, horolezení a podobně. Umět si sbalit batoh na několikadenní hřebenovku, orientovat se v neznámem terénu, nenechat se zaskočit nenadálou změnou počasí. To vše jsou zkušenosti, které se mohou hodit.

9. Dobrá znalost místa, kde žijeme

Kde jsou zdroje pitné vody a elektřiny, kde nemocnice, lékárny, specializované obchody a kde služebny policie? Kde hrozí záplavy, jak se dostat přes město v okamžiku dopravní zácpy a která místa jsou nebezpečná i za bílého dne? Dobrá místní znalost je neocenitelná.

10. Pozornost

Pozornost je bod poslední, ale určitě ne nejméně důležitý. Sluchátka na uších a pohyb ve vlastní bublině je nejkratší cesta k průšvihu. Neříkám, že je třeba sedat si vždy zády ke zdi. Ale je dobré si neustále všímat, co se kolem děje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *